Gry (nie) dla każdego? - Co wybieramy?

gry

Jak długo zdarza Wam się stać na przeciwko półki z grami komputerowymi w sklepie, nie mogąc podjąć decyzji, który tytuł wybrać? O tym, dlaczego tak jest, powiemy sobie za chwilę...

Gdy przychodzi czas odpoczynku od pracy, bądź też nauki, siłą rzeczy staramy się spożytkować ten moment na coś, co wydaje nam się konstruktywne i pożyteczne. Bardzo często wyjeżdżamy wtedy na wycieczki, zwiedzamy nieznane nam okolice, leżymy brzuchami do góry i odpoczywamy, albo też siadamy do komputera i wkraczamy do cyberprzestrzeni. Część ludzi po prostu chce spędzić chwilę w sieci na przeglądaniu stron internetowych, czy też portali społecznościowych i nie ma w tym nic złego. Inni zaś, korzystając z tego, że akurat nie muszą nic robić, sięgają po grę komputerową.

Każdy z nas jest inny, co wielkim odkryciem nie jest, ale to czynnik determinujący pewne zachowania gałęzi gospodarczych i usługowych. To właśnie dzięki naszej różnorodności w zachowaniu i upodobaniach, powstaje mnóstwo przeróżnych gatunków gier (zarówno tych konsolowych, jak i komputerowych). Dlatego też idąc do sklepu i mając w kieszeni przygotowaną odpowiednią ilość banknotów, przytłacza nas wręcz bogaty asortyment na półkach. To dobrze, bo nie musimy obawiać się monotonii i nudy podczas zabawy, ale też z drugiej strony, powiększa nasze niezdecydowanie i pogłębia niejednokrotnie uczucie frustracji tym, że nie wiemy, co kupić...

Jak długo zdarza Wam się stać na przeciwko półki z grami komputerowymi w sklepie, nie mogąc podjąć decyzji, który tytuł wybrać? Mi, bardzo często. Jest ich teraz tak wiele, że wybór jednej pozycji spośród kilkuset jest naprawdę bardzo trudny. Co więc powoduje, że jednak sięgamy ręką w wybranym kierunku i zdejmujemy ten jeden, upragniony tytuł?

Nasze zainteresowania w realnym życiu przekładają się na nasze wybory w świecie wirtualnej rzeczywistości. Ma tu też znaczenie to, jakie cechy charakteru nas charakteryzują. Osoby mocno zestresowane będą szukały gier, które pomogą im osiągnąć spokój, a ci, którzy są mniej śmiałymi osobami, prawdopodobnie będą chciały przełamywać lody w grach sieciowych, które im to w bardzo dużym stopniu ułatwią. Nie jest to jednak reguła.

Wracając jednak do tej naszej wyciągniętej ręki ku półce z grami komputerowymi... Dokonując wyboru tytułu, z którym zwiążemy się na kilka, bądź też kilkanaście godzin (w niektórych produkcjach godziny liczymy w dziesiątkach albo i setkach), bierzemy pod uwagę wiele czynników, które kształtują dany produkt, a oddziałują także na naszą psychikę. Jest to, przykładowo, producent, czy dystrybutor gry, jej popularność i nagłośnienie tytułu w mediach, świat przedstawiony, oprawa graficzna, bohaterowie i wiele, wiele więcej.

To właśnie między innymi dzięki tym czynnikom jesteśmy w stanie dokonać wyboru i podjąć relatywnie najlepszą decyzję dotyczącą wydania na grę określonego budżetu, jak i poświęcenia dla niej naszego wolnego czasu.

Co w sytuacji, gdy nasz wybór będzie chybiony? Możemy tu mówić o, co najmniej, dwóch możliwościach. Pierwszą z nich jest to, że po włączeniu i sprawdzeniu, że gra nie pasuje nam z pewnych względów, po prostu ją odłożymy na półkę i nie będziemy w nią dalej grać. Druga jednak zakłada, że przemęczymy się i pokażemy, że pomimo przeciwności jesteśmy w stanie przejść każdy tytuł, na który wydaliśmy nasze ciężko zarobione pieniądze. Osobiście, popieram pogląd, że zawsze warto najpierw poświęcić chwilę na ogranie dostępnego dema gry, która nas z jakiegoś powodu interesuje, by później bez wyrzutów sumienia pójść po nią do sklepu.

Co zrobić, jeśli nie wiemy, która pozycja może nam sie spodobać, a która nie? Od czego zacząć? Zawsze możecie wysłuchać naszej audycji radiowej oraz przeczytać o grach więcej na tej stronie. Jak zwykle zapraszam do przedstawiania swych opinii i dyskusji na temat Waszych ulubionych tytułów.

Brak komentarzy, Twój może być pierwszy...

Krzysztof Lewandowski

Specjalista ds. IT, publicysta i autor opowiadań fantasy, oraz sci-fi. Na co dzień student kilku kierunków. Grami zajmuje się od dłuższego czasu, a od kilku lat czynnie bierze udział w ich tworzeniu. Zawsze pisze to, co myśli, a każdy artykuł czy recenzję szlifuje niczym bezcenny diament po to, aby czytelnik miał jasność przekazu. Uwielbia muzykę, która jest jego pasją, a także podróże i aktywne spędzanie czasu. 

Brak gorących dyskusji