20 listopada w hotelu Arche w Lublinie nastąpiło oficjalne otwarcie dwóch inicjatyw gamedevowych organizowanych przez Fundację Teatrikon. Na tak ważnym wydarzeniu nie mogło zabraknąć redakcji Gramy na Maxa.
Już od godziny 9:00 można było zaobserwować spory ruch. Studenci wraz z opiekunami ruszali do recepcji, by otrzymać identyfikatory oraz dalsze informacje co do planu dnia. Zanim jednak odbyły się konferencje wprowadzające dla nich oraz uczniów szkół średnich, mogliśmy usłyszeć od organizatorów co nieco na temat samych wydarzeń, ich celu oraz całkiem obiecujących liczb, związanych z ilością tegorocznych chętnych. Otwarcia dokonał Dariusz Figura, odpowiedzialny za całą organizację. Przedstawił pokrótce historię obydwu inicjatyw, wskazując na ich genezę i perspektywy.
Trochę historii
Tak naprawdę już w 2016 roku mogliśmy usłyszeć o programie Zgrani, z którego później wyrósł pomysł na połączenie twórczego działania wokół gier oraz uniwersum bliskiego młodzieży. Wybór padł na Harry’ego Pottera, stąd też funkcjonująca do dziś nazwa Turniej Trójgamiczny, nawiązująca do wielkiego turnieju z czwartej części przygód młodego bohatera. Zadebiutował on w 2019 roku, jednak przez wzgląd na pandemię należało nieco przyhamować projekt. W tym roku ruszył jednak pełną parą, zaś by zgłosić akces wystarczył Internet, niepotrzebna była Czara Ognia. Cyberiada, podobna inicjatywa, lecz skierowana do studentów, powstała nieco później, gdyż w 2021 roku. Obecnie obydwa te wydarzenia rozgrywają się równolegle, w kilku bazowych miastach. Nas szczególnie interesuje Czarcia Łapa, czyli właśnie Lublin.
D. Figura bardzo mocno podkreślił główną ideę promowania wejścia w gamedev wśród młodych ludzi. Choć jednoznacznie wskazywał na dobre warunki i mnogość inicjatyw, które pojawiają się w mieście, o czym jeszcze będzie mowa w dalszej części tekstu, zależało mu bardziej na rozwoju kompetencji wśród uczestników. Nie na rywalizacji między sobą, mimo że akcje mają charakter kompetytywny, ale na wzroście własnym i edukacji. Co ważne, podkreślił, że tworzenie gier nie jest branżą jedynie dla informatyków i właścicieli umysłów ścisłych. To działka na tyle kreatywna, że świetnie poradzą sobie także osoby o inklinacjach humanistycznych oraz artystycznych. Innymi słowy, praktycznie każdy może spróbować swoich sił i stać się twórcą ciekawych gier.
Na co mogą liczyć uczestnicy?
Na uczestników czekają trzy główne ścieżki w przypadku akcesu w Turnieju Trójgamicznym, a także pięć, jeśli dołączyło się do Cyberiady. Pierwsze trzy skierowane są do obydwu grup: game developement, experience design, game design, project management oraz quality assurance. Uczestnicy podczas trwania projektu będą mogli zdecydować, który kierunek najbardziej ich interesuje.
Czas na trochę liczb. W obecnej edycji weźmie udział całkiem sporo osób, zarówno wśród uczestników, jak i opiekunów, dla których również przewidziano wiele atrakcji, między innymi możliwość współuczestnictwa w tworzeniu materiałów naukowych. Do Turnieju Trójgamicznego zapisało się 333 uczniów szkół średnich, zaś w Cyberiadzie weźmie udział aż 583 studentów. Oczywiście wszystkie te osoby zostaną podzielone na zespoły, a ich zadaniem będzie stworzenie 3 różnych prototypów gier, w zależności od tego, jak daleko uda im się zajść w konkurencyjnej części projektu.
Przebieg projektów
Uczestnicy przez niemal cały rok będą uczestniczyć w różnych szkoleniach, nie tylko z dziedziny informatycznej, ale także integracyjnych. Mocno podkreślano podczas otwarcia, że współpraca to klucz do sukcesu, ma większy wpływ niż sumaryczne umiejętności programistyczne. Po drodze będzie czas zatem i na tzw. wyprawy edukacyjne, i game jamy, a także inkubację gier. 13 lipca 2025 roku zostanie wyłonionych 10 zespołów, które wezmą udział w finale projektu. Pozostaje nam zatem zacierać ręce i czekać z utęsknieniem na wakacje. Kto wie, może wśród uczestników znajdzie się przyszły Hideo Kojima?
Różne informacje mogą o nas docierać na temat branży. Czy faktycznie warto inwestować energię w tę drogę? Czy w dobie wrzucania setek gier dziennie na Steama można się jakoś wybić, biorąc udział w takich projektach? Okazuje się, że jak najbardziej tak. Projekty uczestników Cyberiady spotykały się z pozytywnym odbiorem, co można było zaobserwować choćby podczas tegorocznej edycji Poznań Game Arena oraz europejskich wynikach Game Jam+.
Kobieca strona gier
Podczas powitania mogliśmy wysłuchać również innych zebranych gości. Monika Król, zastępca dyrektora ds. rozwoju przedsiębiorczości, przemysłów kreatywnych, współpracy z biznesem i projektów Wydział Kultury, wskazała, jak bardzo Lublin jest odpowiednim miejscem do tworzenia gamedevowej przestrzeni. Zauważyła, że miasto posiada wielu specjalistów w tej dziedzinie, zaś ogłoszenie Lublina Europejską Stolicą Kultury 2029 sprawiło, że jeszcze większą uwagę poświęcać się będzie właśnie temu sektorowi.
Skoro mówimy o grach i Lublinie, nie mogło zabraknąć także przedstawicieli tutejszego studia, Pyramid Games. Alicja Hajkowska oraz Kamila Kotlarek podzieliły się swoją drogą do pracy w gamedevie (co ciekawe, obie kończyły studia społeczne), a także przedstawiły nieco inną inicjatywę związaną z grami, skierowaną wyłącznie do kobiet. Lublin jako jedno z trzech miast ze wschodnich województw, został włączony w projekt GirlDev. Podczas weekendowych zjazdów uczestniczki mogły brać udział w zajęciach teoretyczno-warsztatowych na temat tworzenia gier, ale i spróbować swoich sił w programowaniu w Unity. Wszystko to działo się pod okiem wykształconych w tym kierunku specjalistów. Biorę pełną odpowiedzialność za stwierdzenie, że zajęcia prowadzono na wysokim poziomie, ponieważ sama miałam przyjemność w nich uczestniczyć.
Inne atrakcje
Prócz oficjalnych wystąpień i poczęstunku, dla uczestników dostępne było również stanowisko z retro grami. Wraz z obecnym na otwarciu kolegą z redakcji, Pawłem Stachyrą, odbyliśmy krótką rundkę w Contrze i obiliśmy się nieco w Tekkenie 2. Choć obie te gry, szczególnie bijatyka, wydawały się lekko drewniane pod względem sterowania, nadal mają niesamowity klimat.
Cyberiada oraz Turniej Trójgamiczny to wydarzenia objęte naszym patronatem. Na falach radia Freee w audycji Gramy na Maxa mogliście słyszeć zaproszenia do uczestnictwa, w tym także wypowiedzi Dariusza Figury. Z pewnością jeszcze wielokrotnie będziemy przedstawiać Wam przebieg tych oraz innych eventów giereczkowych, odbywających się w naszym mieście.