Aktualizacja 19.05.2020: Znamy już podsumowanie akcji. Podczas 76 godzin grania udało się zebrać ponad 330 tys. zł. W akcji brało udział 80 streamerów, którzy przeprowadzili 108 konkursów. Rozdano ponad 300 nagród, a wsparcia wydarzeniu udzieliło 28 partnerów. Pomoc trafi do najbardziej potrzebujących dzieci w Dzień Dziecka, a jeżeli ktoś nie zdążył, to i tak może jeszcze wpłacić pieniądze na stronie akcji albo wesprzeć Szlachetną Paczkę lub Akademię Przyszłosci. Poniżej oryginalny tekst.
11.05.2019: W zeszłym miesiącu przekazaliśmy informację o możliwości wsparcia dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 im. H. Sienkiewicza w Drezdenku, które nie mogą uczyć się zdalnie przez brak dostępu do internetu lub odpowiedniego sprzętu. Teraz pojawiła się podobna akcja charytatywna, ale o szerszym zasięgu. Nazywa się “Gra Paczka” i organizowana jest przez Szlachetną Paczkę przy wsparciu jej partnerów (m.in. World of Tanks, CD Projekt RED, Komputronik, Nvidia, AMD).
Ze strony internetowej wydarzenia i przesłanej nam przez Galaktus Agency informacji prasowej dowiadujemy się, że będzie ono trwało od 14 do 17 maja. To jeden wielki stream na żywo prowadzony przez najpopularniejszych polskich streamerów, takich jak Rock, Sou, HighStyled, Bonkol i Nexos. Podczas transmisji będzie można wziąć udział w konkursach z nagrodami o łącznej wartości 50 tys. zł. Celem akcji charytatywnej jest zebranie pieniędzy dla dzieci dotkniętych wykluczeniem cyfrowym. Wsparcie to ma trafić do podopiecznych Akademii Przyszłości i Szlachetnej Paczki, a wpłat można dokonywać już od dzisiaj.
Wykluczenie cyfrowe to zjawisko dotykające osoby, które przez brak dostępu do internetu lub odpowiedniego sprzętu mają ograniczony dostęp do kultury, rozrywki, życia społecznego oraz edukacji. To rzeczy, które być może część z czytających bierze za oczywiste, bo mieszka tam, gdzie łatwo o dostęp do sieci i jest w stanie zapłacić za łącze i komputer.
Według badania PISA (ang. “Programme for International Student Assessment”, pol. “Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów”) nawet 70 tys. dzieci nie ma dostępu do komputera lub tabletu1, a chociażby w Małopolsce połowa szkół zgłosiła problemy z przeprowadzaniem nauczania zdalnego związanego częściowo z wykluczeniem cyfrowym2. Problem ten dotyka nie tylko biedne rodziny. 25% uczniów ma problem ze współdzieleniem sprzętu do nauki i pracy w domu3.
Po akcji Szlachetna Paczka przekaże sprzęt 50 najbardziej potrzebującym dzieciom z Akademii Przyszłości. Docelowo wsparcie ma objąć 2000 podopiecznych. Fundacja podczas 18 ostatnich edycji swoich akcji przekazałą ubogim rodzinom nie tylko najpotrzebniejsze rzeczy, takie jak żywność, czy środki czystości, ale też 7500 komputerów właśnie z myślą o walce z wykluczeniem cyfrowym.
1 Dane z informacji prasowej i strony internetowej wydarzenia. Badanie PISA, dane o dostępie do komputera, str. 62.
2 Publikacje Gazety Wyborczej: 1, 2; Komunikat Małopolskiego Kuratora Oświaty.
3 Opracowanie Centrum Cyfrowego.
GUS – Społeczeństwo Informacyjne – dodatkowe dane na temat dostępności internetu w Polsce.