Kickstarter zdobył szaloną popularność i pomógł wielu grom ujrzeć światło dzienne dzięki pieniądzom przesłanym przez ludzi zafascynowanych proponowanymi projektami. Firma pomaga innym realizować swoje marzenia, ale sama niechętnie chce spełniać marzenia swoich pracowników o przyjaźniejszym miejscu pracy. Jak donosi The Verge, w marcu ubiegłego roku pracownicy i pracowniczki crowdfundingowej platformy postanowili założyć związek zawodowy Kickstarter United (KSRU, pol. Zjednoczony Kickstarter). Cele, które przyświecają im w tej inicjatywie to:
- równość płac,
- różnorodność i inkluzywność w procesach rekrutacyjnych, rozwojowych i produktowych,
- jasny i przejrzysty proces dyscyplinarny,
- regularna i oparta na obiektywnych metrykach kontrola jakości pracy,
- przejrzysta polityka firmy skupiająca się na bezpieczeństwie i zdrowiu pracowników egzekwowana wobec każdego pracownika,
- ochrona kultury firmy opierającej się na poczuciu społeczności w miejscu pracy,
- proaktywne włączanie pracowników w podejmowaniu decyzji mających wpływ na funkcjonowanie firmy.
Jak opisywał w maju 2019 The Verge, Kickstarter miał wybór, żeby dobrowolnie uznać istnienie związku zawodowego, ale kierownictwo firmy odmówiło. Prezes firmy, Aziz Hasan, za powód sprzeciwu podał, że widzi problemy istniejące w miejscu pracy i że Kickstarter lepiej poradzi sobie z nimi bez Kickstarter United.
To nie jedyna nieprzychylna decyzja firmy wymierzona w pracowników starających się o powstanie KSRU. Jak donosił we wrześniu Polygon, Kickstarter zwolnił dwie pracowniczki, Clarissę Redwine i Taylor Moore, zaangażowane w działalność związkową. Z Redwine rozwiązano umowę podając za powód wyniki w pracy, ale sama kobieta zwraca uwagę, że w drugim kwartale udało się jej nawet prześcignąć wyznaczone cele. Ponadto Kickstarter chciał, żeby Redwine podpisała umowę poufności w zamian za odprawę, ale ta odmówiła. Firma zaprzecza, jakoby działalność związkowa byłych pracowniczek była powodem ich zwolnienia.
Ponieważ Kickstarter odmówił dobrowolnego uznania związku zawodowego, jego organizatorzy musieli wziąć udział w głosowaniu nad jego powstaniem. Aby KSRU mogło oficjalnie zaistnieć, ponad połowa pracowników musiała poprzeć w głosowaniu organizowanym przez The National Labor Relations Board (NLRB, pol. Narodowa Komisja ds. Relacji Zawodowych) jego powstanie. Szczęśliwie, 18 lutego, Aziz Hasan w oświadczeniu dla Polygonu poinformował, że Kickstarter United zaistnieje dzięki 46 głosom oddanym “za”. 37 osób zagłosowało na “nie”. Oczywiście w dalszej jego części zapewnia o chęci budowania przyjaznego miejsca pracy w “nowej fazie” istnienia firmy. Polygon zwraca uwagę, że Kickstarter to pierwsza współczesna firma technologiczna w której głosowano za powstaniem związku zawodowego.
Kickstarter United powstaje przy współpracy z Office and Professional Employees International Union (OPEIU, pol. Międzynarodowy Związek Pracowników Biurowych i Profesjonalistów).
Warto przypomnieć, że to nie jedyna inicjatywa związkowa w Stanach. Campaign to Organize Digital Employees (CODE-CWA) chce chociażby zorganizować pracowników z sektora technologii i gier wideo w USA w walce o swoje prawa. Związek zawodowy pewnie przydałby się również w Riot Games, które zmaga się z dyskryminacją w swoich szeregach.